Maratón písania listov

V období  Vianoc myslíme nielen na seba, ale aj na druhých ľudí. Preto sa 183 našich žiakov zo všetkých ročníkov rozhodlo napísať list na podporu  nespravodlivo odsúdeného chlapca.

Maratón písania listov totiž každoročne podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých práva sú porušované len preto, že sa postavili za to, čomu veria. Odvážni aktivisti a novinári sa stavajú proti nerovnosti, diskriminácii a politickým represiám. Zvádzajú boj za ochranu  ľudských práv – vrátane environmentálnej spravodlivosti, či za zrušenie trestu smrti.

Tento rok sme podporili Mikitu Zalatarou a tu je jeho príbeh:

V auguste 2020 čakal Mikita na hlavnom námestí mesta Homeľ  (Bielorusko) na kamaráta. Neďaleko práve prebiehal prevažne pokojný protest proti výsledkom nedávnych prezidentských volieb. Keď sa na mieste protestu ukázala polícia, dav sa rozpŕchol a časť ľudí bežala práve cez námestie. Mikitov otec hovorí, že niekto z utekajúceho davu vyzval Mikitu, aby aj on vzal nohy na plecia a Mikita poslúchol.

Na druhý deň, 11. augusta, prišla po Mikitu domov polícia. Policajti chlapca zbili, zatkli a obvinili z útoku na poriadkovú políciu, ku ktorému údajne došlo počas protestu v blízkosti hlavného námestia. Tvrdili, že Mikita hodil na dvoch príslušníkov polície výbušninu, tzv. Molotovov koktail.

Mikitu vypočúvali bez prítomnosti právnika a bez sprievodu zodpovednej dospelej osoby. Podľa jeho slov ho vo väzbe zbili elektrickým obuškom a podrobili ďalšiemu zlému zaobchádzaniu. Mikita strávil 6 mesiacov vo väzení bez toho, aby boli voči nemu formálne vznesené obvinenia.

Videozáznamy bezpečnostných kamier nedokázali, že Mikita spáchal akýkoľvek násilný čin. Napriek nedostatku dôkazov ho súd uznal vinným z účasti na masových nepokojoch a z použitia nelegálnych výbušnín a odsúdil ho na 5 rokov odňatia slobody vo väzenskom komplexe určenom na prevýchovu mládeže. Toto súdne rozhodnutie je o to kontroverznejšie, že podľa medializovaných informácií nedošlo v tomto meste na juhovýchode Bieloruska počas spomínanej demonštrácie k masovým nepokojom.

Mikita nespáchal žiaden zločin. Vyzvite s nami bieloruskú generálnu prokuratúru, aby Mikitu okamžite prepustila a zabezpečila mu prístup k spravodlivému súdnemu procesu.

Pozadie prípadu:

V auguste 2020 vyšli do ulíc bieloruských miest státisíce demonštrantov, aby protestovali proti sporným výsledkom prezidentských volieb. Polícia proti zväčša pokojne protestujúcim ľuďom zasahovala obuškami, omračujúcimi granátmi, slzotvorným plynom a tiež masovým zatýkaním. Bežné boli aj prípady, v ktorých boli ľudia po zadržaní vystavení mučeniu a inému neľudskému zaobchádzaniu.

Pri policajných zásahoch došlo aj k usmrteniu ľudí. Na jednom z mnohých videozáznamov vidieť policajnú dodávku, ktorá v plnej rýchlosti prešla človeka. Ďalšou obeťou sa stal človek, ktorý sa protestov ani nezúčastnil –⁠ podľa dostupných informácií ho však zatkli a niekoľko hodín držali zavretého v policajnej dodávke, pričom šlo o človeka s kardiologickým ochorením. Zomrel aj človek, ktorému podľa oficiálnych záznamov vybuchla v ruke výbušnina, no podľa svedeckých výpovedí sa stal obeťou streľby.

Množstvo ľudí v Bielorusku dodnes odmieta oficiálny volebný výsledok z 9. augusta 2020, podľa ktorého bol znovuzvolený doterajší prezident Alexander Lukašenko. Voľby považujú za zmanipulované a ich výsledok je podľa nich v príkrom rozpore s náladami v krajine i výsledkami neoficiálnych prieskumov.

ĎALŠIE PRÍPADY MARATÓNU 2021 NÁJDETE NA https://maraton.amnesty.sk.