Skanzen Vychylovka- exkurzia

V pondelok 13. 5. 2019 sa žiaci I.BM zúčastnili exkurzie do skanzenu Nová Bystrica-Vychylovka. Počasie nám neprialo, a preto sme ako jediná trieda v celom skanzene mali výklad iba pre seba.

Skanzen vznikol 11. októbra 1974. Hlavným dôvodom jeho vzniku bola výstavba vodnej nádrže Nová Bystrica. Jeho prvou úlohou bola záchrana pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré pre spomínanú výstavbu zanikli. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, krčma z Korne, mlyn a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Dozvedeli sme sa o kultúre a spôsobe života na Kysuciach v 19. a prvej polovici 20. storočia. Príjemným spestrením bol aj výklad o živote kováča, drotára, svadobných zvykoch, o výchove detí a živote ženy počas šestonedelia. Lesná úvraťová železnica bola v rekonštrukcii, a tak sme sa aspoň odfotografovali pri parnej lokomotíve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CAPTCHA Antiboot<br><small>Odpovedajte číslom, nie slovom</small> *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.