Odborná exkurzia Vodné dielo Žilina

V pondelok 13. 5. 2019 sa žiaci II.AP študijného odboru prevádzka a ekonomika dopravy spolu s pedagogickým dozorom Ing. Ivetou Drahnovou a Ing. Jaromírom Slezákom zúčastnili odbornej exkurzie zameranej na prehliadku Vodného diela Žilina.

Vodné dielo sa nachádza na rieke Váh, na okraji mesta Žilina, v lokalite Šibenice. Výstavba sa začala realizovať 4. 10. 1944 a do prevádzky bola uvedená 17. 12. 1997. Hlavným účelom Vodného diela Žilina je využitie hydroenergetického potenciálu hornej časti rieky Váh medzi elektrárňami Lipovec a Hričov na výrobu elektrickej energie. Okrem toho disponuje Vodné dielo Žilina aj dvoma malými elektrárňami, ktoré slúžia na pokrytie jeho vlastných potrieb.

Stavba Vodného diela Žilina bola realizovaná už v nových poprevratových podmienkach, a preto sa kládol dôraz na životné prostredie. Z environmentálneho hľadiska ide o neobyčajne zložitú stavbu, pretože sa nachádza priamo na Váhu, a teda zásadne mení jeho funkciu ako prirodzeného biokoridoru. V snahe zachovať aspoň časť jeho pôvodných funkcií vznikol náhradný biokoridor. Je situovaný po pravej strane, pričom jeho šírka je minimálne 5 až 7 metrov, s rýchlosťou toku 0,6 až 0,9 m/s.

Po úvodnej prezentácii Vodného diela Žilina sme sa presunuli do jeho vonkajších priestorov, kde sme boli oboznámení s čistením vodnej nádrže i zariadením, ktoré sa využíva pri čistení, a taktiež s dolným a horným prepúšťaním vody. Ďalej sme sa oboznámili s riadiacim strediskom – velínom, kde pracovníci vodného diela prostredníctvom počítačov sledujú jednotlivé údaje pre jeho činnosť.

Vodné dielo Žilina sa stalo obľúbeným rekreačným miestom Žiliny. Má dobrú prístupnosť automobilom, ale aj mestskou hromadnou dopravou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CAPTCHA Antiboot<br><small>Odpovedajte číslom, nie slovom</small> *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.