Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom

V piatok 15. novembra 2019 sa vybraní študenti II.BP zúčastnili slávnostnej konferencie v Žiline, ktorú organizovalo Občianske združenie Nenápadní hrdinovia. Vyvrcholil ňou 11. ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Do projektu sa počas desiatich rokov zapojilo približne 400 žiakov základných a stredných škôl nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Poľsku a na Ukrajine.

Úlohou projektu je nájsť ľudí, ktorí sa správali hrdinsky v čase, keď moc ovládali orgány komunistickej totality v rokoch 1945 – 1989 a cez štúdium písomných prameňov, rozhovory s pamätníkmi zdokumentovať príbeh “nenápadného hrdinu”.

Tento ročník projektu bol vyhlásený na tému “Učitelia v zápase s totalitou”. Na konferencii prezentovali študenti výsledky svojej práce na zvolenú tému, priblížili osudy tých, ktorí boli počas totality prenasledovaní za svoje presvedčenie a prispeli svojím konaním k Nežnej revolúcii. Pri príležitosti 30. výročia tejto udalosti sme si pripomenuli životy tých, ktorí boli počas komunizmu väznení za svoje postoje a činnosť, alebo stáli v novembri 1989 na námestiach.

Od založenia projektu vzniklo viac ako sto prác o nenápadných hrdinoch. Projekt vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy tých, ktorí boli prenasledovaní komunistickým režimom. Projekt sa každoročne otvára „v predvečer“ výročia Sviečkovej manifestácie.

Veríme, že budúci rok budú svoje zaujímavé projekty prezentovať aj študenti našej školy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

CAPTCHA Antiboot<br><small>Odpovedajte číslom, nie slovom</small> *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.