Návšteva historického centra Viedne a sídla OSN

1Dňa 15. októbra 2014 sa žiaci II.AP a II.AM triedy spolu s pedagogickým dozorom Mgr. Paulou Panákovou a Mgr. Katarínou Lepišovou zúčastnili exkurzie vo Viedni, v hlavnom meste Rakúska.

Naša poznávacia exkurzia sa začala prehliadkou historického centra Viedne, ktoré bolo roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pri  pešej prehliadke nám ponúklo mnoho zaujímavých objektov. Od gotickej katedrály svätého Štefana cez Hofburg (rezidencia Habsburgovcov), budovy politických inštitúcií ako Parlament, Hradné divadlo, Radnica, Štátna opera (známa plesom Opernball), mnohé kostoly s pôsobivými architektonickými prvkami, romantické stredoveké uličky, ktoré sa zachovali dodnes, až po luxusné nákupné ulice. Odtiaľ sme sa presunuli do Prírodovedno-historického múzea, v ktorom sa nachádza viac ako 25 miliónov objektov. Medzi nimi povestné obrovské skelety dinosaurov, veľká zbierka meteoritov, ohrozené a vyhynuté druhy zvierat a mnoho ďalších.

Viedeň je obľúbeným mestom medzinárodných konferencií a rokovaní na najvyššej diplomatickej úrovni, preto sme počas našej exkurzie navštívili budovu OSN. Organizácia spojených národov má štyri oficiálne sídla – New York, Ženeva, Nairobi a Viedeň. V rámci  našej prehliadky sme sa od dvoch anglicky hovoriacich sprievodcov dozvedeli, že v úradoch, organizáciách a agentúrach OSN so sídlom vo Viedni pracuje viac ako 4000 zamestnancov z viac ako sto krajín sveta. Napriek tomu, že je sídlo v nemecky hovoriacej krajine, nemčinu počuť len veľmi zriedka, dorozumievacím  jazykom  je  angličtina.

K celkovej pohode počas poznávacej  expedície prispelo i pekné jesenné počasie, ktoré bolo naším príjemným spoločníkom. Ďakujeme žiakom za príkladné správanie a vzornú reprezentáciu školy.

DSCN8369 DSCN8473 DSCN8475 1